Instruktorzy

Dla wielu osób stworzenie dobrego zespołu ludowego ogranicza się do znalezienia utalentowanych tancerzy oraz ułożenia ciekawych choreografii. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim potrzeba ludzi, którzy tych tancerzy znajdą i wyszkolą, wymyślą choreografie, a także będą bacznie czuwać nad prawidłowym przebiegiem prób, rozwojem Zespołu oraz stworzeniem niepowtarzalnej atmosfery. Żaden zespół ludowy nie może istnieć bez tych wyjątkowych osób, jakimi są instruktorzy oraz kierownicy artystyczni. Nie inaczej jest w ZPiT SGH. Nasi opiekunowie to grupa fachowców z wieloletnim doświadczeniem scenicznym oraz instruktorskim, a co najważniejsze – z ogromną pasją do folkloru.

ANNA SKALSKA-TOHO
To dzięki jej inicjatywie powstał nasz Zespół.
Wieloletnia tancerka, a z czasem instruktorka oraz choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca ludowego. Zanim trafiła do SGH była założycielką oraz choreografem Zespołu „Wisła”, zrzeszającego członków Stowarzyszenia Miłośników Kresów Wschodnich.
Anię można określić jako choreografa z krwi i kości. Cechuje ją niezwykły zmysł estetyczny oraz szczegółowość. Dzięki swojej charyzmie oraz niespotykanemu podejściu do ludzi potrafi zachęcić do tańca nawet najbardziej oporne osoby.

JAN TATSUHIKO MAKÓLSKI-TOHO
Większość swojego życia spędził w Japonii i paradoksalnie to właśnie tam zrodziła się jego fascynacja polską kulturą ludową. Kiedy przyjechał do Polski, postanowił zgłębić swoje zainteresowanie: zaangażował się w działalność Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz Zespołu „Wisła”, ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca ludowego, a w 2002 roku został chórzystą i tancerzem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Jaś to największy dyplomata wśród tanecznej kadry instruktorskiej – nigdy nie wytyka błędów wprost, ale zawsze z uśmiechem na twarzy mówi: „Dobrze…, to może spróbujemy czegoś innego”.

ADAM KŁUDCZYŃSKI
Niewątpliwa perła wśród instruktorów. Były tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie, a także solista, instruktor oraz baletmistrz Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W 2000 roku odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Adam wyróżnia się niezłomnym charakterem oraz niezwykłą sprawnością fizyczną. Jako „emerytowany” tancerz nadal jest w stanie zrobić serię 100 pompek bez odpoczynku, przez co wzbudza zazdrość wśród zespołowych chłopaków oraz szybsze bicie serca i zachwyt u dziewczyn. Jest nie tylko wspaniałym pedagogiem, ale przede wszystkim szarmanckim, ciepłym i cierpliwym człowiekiem.

13055696_10154348991225579_925056360860023028_o (2)JERZY SAWICKI

Dyrygent, multiinstrumentalista i baryton. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności – prowadzenie zespołów muzycznych i na specjalności dyrygentura chóralna. Jest stypendystą programu Erasmus w Konserwatorium Muzycznym w Como koło Mediolanu (Włochy).
Bierze udział w licznych projektach muzycznych, wokalnych i tanecznych, m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie (Happening Muzyka jest dla Wszystkich oraz Szalone Dni Muzyki), na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, w Operze Lwowskiej, na Zamku w Łańcucie. Występuje społecznie dla publiczności z utrudnionym dostępem do sztuki wyższej (Zakłady Poprawcze, Ośrodek dla Niewidomych).